Естетска хирургија и нормализација лажних стандарда лепоте

Vranilovka Blog 2024-03-28

Да ли је естетска хирургија постала превише нормализована? Како утиче на младе и перцепцију лепоте у друштву? Читајте наш анализни чланак.

Естетска хирургија и нормализација лажних стандарда лепоте

Посматрајући тренутне трендове у свету и региону, а нарочито на интернет форумима, лако је приметити да су неке ствари које можда нису требало да постану нормалне – постале прихватљиве. Реч је о естетској хирургији, ботоксу, затезањима, филерима, имплантатима и сличним процедурама.

Утицај познатих личности на друштвене норме

Највеће звезде данашњице радо иду под нож и пуне своје тело хемикалијама како би спречиле природни процес старења. Ово неизбежно мења свест и перцепцију лепоте код младих особа, нарочито девојака, које покушавају да имитирају своје идоле.

Пример овога је тренд "напућених усана" или "duck face", који је постао изузетно популаран међу млађом популацијом. Овај тренд, који потиче из порно индустрије, популаризују одређене жене које су често старлете или личности сумњивог моралног карактера.

Двосмисленост друштвеног става

Читајући женске коментаре на форумима и друштвеним мрежама, лако се уочава двосмислен став. Жене често осуђују оне које су прошле кроз бројне естетске процедуре, али их истовремено и бране – нарочито ако је реч о некој звезди коју појединачно цене.

Овакво понашање је очигледно лицемерно. Хируршки захвати и "сервирање лажи" су прихватљиви када се ради о некој познатој особи, али не и у случају нечије конкуренције. Где се повлачи граница између прихватљивог и неприхватљивог?

Утицај на младе генерације

Највећа забринутост је утицај ових трендова на младе. Да ли бисмо својој деци саветовали да се секу и пуне хемикалијама зарад лажне перцепције лепоте? Социјални медији као што су ТикТок и Инстаграм препунени су инфлуенсера са филтерима, филерима и другим "улепшавајућим" процедурама.

Ово доводи до тога да многе младе девојке осећају да су неадекватне, да нису довољно лепе или да им нешто недостаје. Стандарди лепоте постављени од стране личности попут Ким Кардашијан и њене породице засновани су на лажима, што има деструктиван утицај на психичко здравље младих.

Двоструки стандарди у мушком свету

Сличан проблем постоји и код мушкараца. Фитнес модели и бодибилдери који користе стероиде и друге хемијске супстанце често лажу о својим методама, што доводи до погрешне перцепције међу младим мушкарцима. Многи од њих почињу да користе опасне супстанце у нади да ће постићи сличне резултате.

Где је граница?

Постоје случајеви када је естетска хирургија оправдана – на пример, код санације ожиљака или других здравствених проблема. Међутим, оно што се данас форсира јесу претеране и често непотребне интервенције које више имају везе са болешћу него са стварним улепшавањем.

Кључно питање које треба поставити је: да ли бисмо се одлучили на ове процедуре да нису толико популаризоване и нормализоване у друштву? Већина људи би вероватно одговорила негативно.

Закључак

Док свако има право да ради са својим телом шта жели, важно је бити свестан утицаја који наше одлуке имају на друге, нарочито на младе и рањиве. Оно што није нормално и здраво не би требало да буде нормализовано. Уместо следећег тренда, можда би било боље променити перцепцију и научити се волити себе такве какви јесмо.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.